Zayıflayamamanın Nedenleri Nelerdir? Neden Zayıflayamıyorum?

Amerika’da haftalık yayınlanan Newsweek dergisinin ülkemizdeki bir sayısında “İnsanların Zayıflayamamasının Nedenleri” masaya yatırıldı. İnsanların birçok diyet uygulaması ve ilaç kullanmasına rağmen zayıflayamamalarındaki ana neden bilimsel bir çalışmada ele alındı. Çıkan sonuca göre insanların zayıflayamamasının nedenleri ve neden zayıflayamıyorum sorusuna verilen cevaplar içerisinde bir tanesi, yeterli çaba sarf etmeme ve uzun bir çabaya katlanamama olarak açıklandı.

neden zayıflayamıyorum
neden zayıflayamıyorum

Erkekte Takıntı Yok, Bayanlarda Var

Amerika’daki Brigham Young Üniversitesi Nöroloji Uzmanı Mar Allen ve ekibi tarafından yapılan bir deneyde mayo giymiş şişman bir kadın görüntüsü kadın deneklere izletiliyor, bir de mayolu şişman bir adam erkeklere gösteriliyor. Çıkan sonuç ise son derece şaşırtıcı duruyor. Kadınların ekranda gördükleriyle kendilerini hemen kıyasladıkları ancak erkeklerde böyle bir durumun yaşanmadığı kaydedilmiş. Bu durum kadınların görünüşlerini kafaya taktıklarını ortaya koyuyor. Kadınlar bu denli kilo sorunlarıyla sağlıklı zayıflama yöntemleri ve diyet sektörünü daha çok tetikleyeceğe benziyor.

Emek Olmadan Kilo Verilmez

Hakikaten atalarımızın dediği gibi “emek olmadan yemek olmaz” sözünü unutmamak gerekiyor. Çünkü insanların aslında zayıflama veya hızlı kilo vermek için her şeyi yapıp yapmadığını görmesi ona göre gereken tedbirleri alması gerekiyor. Diğer türlü kısa vadeli çözümler kilo vermekten ziyade kilo aldırıyor diyebiliriz. Açıkçası neden zayıflayamıyorum diyen insanların büyük bir çoğunluğu gereken her şeyi yaptığını zannediyor, esasen iş bu kadar da kolay değil. Çünkü kilo kontrolü için bile ne kadar çok zahmet çekilmesi gerekirken hemen kilo vermek mümkün olamamaktadır.

Günde 60 Dakika Egzersiz

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 35 bin korta yaşlı kadın üzerinden 10 yılın üzerinde araştırma sonuçlarına göre kilo almayan kadınların “günde 60 dakikalık egzersiz” yaparak sadece kendi kilolarını kontrol ettiklerini yani vücut kitle indekslerini koruyabildiklerini ortaya koyuyor. Bu durum onların kilo almamasına katkı sağlıyor. Dolayısıyla şunları belirtirsek çok doğru olur: Kilo verebilmek veya mevcut kiloda sabit kalabilmek iradeye hakim olmakla ve daha fazla egzersiz yapmakla mümkün olabiliyor. İnsanlarımız kilo kontrolünü ya da hızlı şekilde zayıflama meselesini sadece yaza girme zamanlarında değil, insanlarımızın hayat boyunca devamlı uygulamaları gerekiyor.

Yazımızda yayınladığımız araştırmalar gösteriyor ki kilolu olmak, zayıflayabilmek ve mevcut kiloda kalabilmek oldukça zor ancak bir türlü zayıflamıyorum neden sorularına verilecek cevaplar içerisinde uzun süreç ihtiva eden bu durumun tüm insanlık açısından bir an önce anlaşılması ve obezite ile mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir