Yalnızca 5 ülkede olan bu teknoloji artık Türkiye’de

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Teknolojileri Araştırma Merkezi tarafından geliştirme faaliyetlerine 2014’te başlanan f16 elektronik harp podu ve f16 elektronik destek podu sistemlerinin kritik tasarım safhaları başarıyla tamamlandı.

Elektronik karşı tedbir sistemleri radarları karıştırma veya yanıltma gibi yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu sistemler düşman radarında çok sayıda sahte hedef oluşturup, gerçek hedefleri gizleyip rastgele hareket ettirebiliyorlar. F16 elektronik destek podu, radar ikaz alıcısı ile elektronik karşı tedbir alt sistemlerini içerecek ve kendi başına görev yapabilecek kendini koruma sistemi olarak geliştirildi.

Radar ikaz alıcı alt sistemi radar sistemlerinin yayınlarını, poda yerleştirilmiş çoklu bant antenler ile hedefleri tespit edebiliyorlar. Diğer yandan elektronik karşıt tedbir sistemi, geniş anlık bant genişliği ve sayısal hafıza kabiliyetlerine sahiptir. Görevi özel tehditler ve elektronik karşı tedbir tekniklerinin tehdit analizinin çıktılarına göre sisteme programlanabilmektir. F16 elektronik sistem geniş çaplı tehditleri tespit ve teşhis için tasarlanmış olup elektronik karşı tedbir sistemi ve onunla koordineli olacak şekilde karşı tedbir salma sistemi ile bulunduğu platformu tehditlere karşı koruma imkânı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir