Türkiye adalara indi: yardım edin (Doğu Akdeniz)

Türkiye’nin sondaj gemisi Yavuz’un Doğu Akdeniz’de çalışmalara devam etmesi ile birlikte paniğe kapılan Rum yönetimi Türkiye’yi durdurmak için çare aramaya başladı. Sondaj çalışmalarının haricinde, Türk donanması Girit’in güneyine kadar indiği için Rumlar da Avrupa’dan yardım istemeye başladı. Yunanistan’ı adalar korkusu sararken Türkiye’nin hamleleri neler olacak?

Rumlar Anlaşmayı Bozamıyor

Türkiye’nin 27 Kasım 2019 tarihinde Libya ulusal mutabakat hükümeti ile imzalamış olduğu Deniz yetki alanlarının sınırlandırılma anlaşması uzmanlara göre tarihi bir önem taşıyor. Türkiye anlaşmanın üzerinde uzun zamandır çalışıyordu ve meyvelerini şimdi almaya başladı. Batının planlarını talan eden ve Doğu Akdeniz’deki dengeleri bozan bu anlaşma, Türkiye’nin Akdeniz üzerindeki haklarını ve ulusal menfaatlerini ortaya koyması açısından ciddi bir hamle olarak görülürken, Türkiye de hakkından vazgeçmemeye kararlı.

Fransa’nın yardımı bekleniyor. 

Fransa’dan kendilerine yardım etmesini bekleyen Rumlar Türkiye’ye karşı Fransız yardımını bekliyor.  Rum yönetiminin Fransa ve Lübnan ile imzalamış olduğu savunma ve güvenlik konularında ikili işbirliği programları anlaşmasından sonra, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Lübnan ve Fransa arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi kapsamında yapılan yardım çağrısına Fransa’dan olumlu yanıt gelmişti. Anlaşma kapsamında 3 ülkenin ortak tatbikatlar yapması planlanırken, Rum Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Fransa ile yapılan bu işbirliği Fransa’nın Rumlara Doğu Akdeniz’deki İttifakı’nın bir göstergesi olarak sunuluyor. Korkusuzca çalışmalarını sürdüren Türkiye ise Doğu Akdeniz’deki haklarını yedirmemeye kararlı.

Doğu Akdeniz Kaynakları

Akdeniz’de keşfedilen doğal kaynaklar ile birlikte Doğu Akdeniz’in önemi gittikçe artmaya başladı. Bu zenginlik Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin yanı sıra bölgeden uzak olan Avrupa ülkeleri ,Rusya ve tabii ki  ABD gibi ülkeleri de buraya doğru çekiyor. Türkiye’nin bölgedeki faaliyetleri ise başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi olmak üzere neredeyse tüm dünyayı rahatsız ederken, Yunanistan başka ülkelere sığınarak yardım istiyor.

Türkiye’nin sondaj çalışmaları ve Türk Donanmasının Girit’in güneye kadar inerek icra ettiği eğitim çalışmaları Rumları iyice telaşlandırdı. Rumları şimdi de Adaları kaybetme korkusu sardı. 

Çare arıyorlar

Rum yönetimi Türkiye’yi durdurmak için çare aramaya başladı. Sondaj çalışmalarının yanı sıra Türk donanmasının Girit’in güneyine kadar inerek eğitim çalışmaları yapmaya başladığını duyan Rumlar korkudan Fransa ve Avrupa’dan yardım bekliyor. Türkiye karşıtı sıkı bir çalışma yürüten Rum yönetimi, Türkiye’nin doğu Akdeniz’de yaptığı sondajın yasadışı olduğunu ileri sürerek diğer ülkeleri de yanına çekip kendisini haklı göstermeye çalışıyor.

Türkiye devam ediyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışmaları tam gaz devam ederken, bölgedeki haklarından vazgeçmeme mesajını her defasında veriyor. Özellikle Akdeniz’de tespit edilmeye başlayan doğal kaynaklara kıyısı olan ve olmayan ülkelerin Doğu Akdeniz’deki zenginlikten faydalanma isteklerini ortaya çıkardı. Türkiye bu konuda kendi menfaatlerinden ödün vermezken stratejik hamleler yaparak kendi haklarını güvence altına alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir