Süper Kuantum Bilgisayarlar Geliyor

Kuantum bilgisayarların gelecekte yaygın bir şekilde kullanılması için aşılması gereken birçok sorun bulunuyor. Bu sorunlardan birisi olan sıcaklık sorunu yakın zamanda geride kalabilir. Bilişim dünyasının geleceğinin kuantum bilgisayarlarda olduğunu düşünen birçok kişi var. Firmalar da bu teknolojiyi kullanılabilir hale getirmek için oldukça yoğun bir çaba sarf ediyor.

Kuantum Bilgisayarlar Sürekli Gündemde

Yeni teknolojilerin geliştirilmesi her zaman çok kolay olmuyor. İlerleme kaydedilmesi gereken çok fazla alan var. Cihazların hem performans hem de sabitlik açısından ilerleme kaydetmesi şart gibi görünüyor. En temel sorunlardan birisi de ısınma sorunu. Google gibi teknoloji devi bazı firmalar bizlere çok daha yüksek işlem hacmine sahip bilgisayarlar vadetmişti. Yine de bu bilgisayarları üretmek söz vermekten çok daha zor ve karmaşık süreçler gerektiriyor.

Nature dergisinde yapılan iki araştırmaya göre, önemli bir engel aşılmak üzere. Normal şartlar altında kuantum bilgisayarlar oldukça soğuk ortamlarda çalışmakta. İşlemcilerde dondurucu soğuklar olması gerekiyor. Yeni araştırmalara sonucunda kübitler; sadece ısınmakla kalmıyor, süper iletkenler yerine sıradan silikon materyallerle çalışabiliyor. Kuantum bilgisayarlar için bu engellerin kalkmasıyla birlikte maliyet birkaç yüz bin dolara inmiş olacak. Yeni model ile, var olandan 15 derece daha sıcak ortamlarda çalışma imkanı sağlanacak.

One thought on “Süper Kuantum Bilgisayarlar Geliyor

  1. Geri bildirim: Hakan Ataç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir