Menopoz Nedir? Erken Menepoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz,  son görülen âdetin son günüdür aslında, yani sadece bir gündür nedir menopoz. Daha öncesine menopoz öncesi yani premenopoz daha sonrası menopoz sonrası, yani post menopoz denir. Kadınlar on bir yaşından itibaren on beş on altı yaşına kadar ilk adetlerini görmeye başlar. İlk yıllarda adetlerin görüldüğü ilk yıllarda yumurtalıkta ile beyin arasında gerektiği bağlantı tam kurulamadığı için düzensiz kanamlar görülebilirler. Hastanın hayatını tehdit etmediği sürece çok aşırı olmadığı sürece çok önemli değil. Ancak on altı on yedi yaşından sonra ortalama olarak yirmi sekiz günde bir ama yirmi bir ile otuz beş gün arasında bir dönemde yine ortalama olarak dört- beş gün ama 2 ile 7 gün arasında bir kanama vajinal kanama görülür. Biz buna adet diyoruz.

Adet kanamasının başlangıcı ile diğer adet kanamasının başlangıcı arasında ideal süre yirmi sekiz günde bir diyoruz. Ama dediğim gibi yirmi bir günde otuz beş gün arasında herhangi bir gün olabilir ve bu adet düzensizliği değildir.  Yani yirmi iki günde bir adet gören bir hasta aslında adet düzensizliği yaşamıyordur ya da otuz dört günde bir adet gören bir kadın adet düzensizliği yaşamıyordur. Eğer yirmi bir günden daha sık veya otuz beş günden daha uzun bir süre de adet görüyorsa hastamız o zaman bunun adı adet düzensizliği olur. Bazen akıllara erken menopoz nedir sorusu geliyor ve bunlardan da ilerleyen zamanlarda bahsedeceğiz.

Menopoz’a ne zaman girilir?

Menopoza gelince, menopoz nedir dediğim gibi son görülen âdetin son günü. Genel olarak elli iki ya da kırk sekiz ya da kırk beş elli üç yaş arasında hastalarımız kadınların menopoza gireceği düşünmüş. Bunun alt sınırı kitaplarımızda otuz beş yaş olarak veriliyor. Otuz beş yaşından sonra ki menopozun normal olduğu üst sınırın da elli dört – elli beş yaş civarında olduğu eğer üst sınırı elli dört – elli beş yaşı geçerse bunun anormal olduğu düşünülür. Ama yine de kırk beş yaşından sonra girmesi ve elli iki – elli üç yaşına kadar girmesi ideal olduğu düşünülebilir. Eğer hastalar erken menopoza giriyorlarsa vücutlarında pek çok değişik ile karşılaşabileceklerdir.

Teorikte olarak otuz beş yaşından önce ama pratikte kırk beş yaşından önce menopoza girilmesi erken menopoz olarak değerlendirilebilir.  Erken menopozun en sık sebepleri öncellikte genetikte olması yani ailede bulunan diğer kadınlar eğer erken menopoza girmişlerse hastalarımızın da erken menopoza girmesini bekleyebiliriz. Onun dışında az doğum yapmak, hiç doğum yapmayan, tütün ve sigara, sigara benzeri ürünleri tüketmek, alkol tüketmek, stresli yaşam, çok ağır travma yani eşini, çocuğunu veya çok yakın birini kaybetme, çok ciddi üzüntüler, savaşlar beyin üzerinde bu şekilde hasar bırakabilecek çok ciddi stresler hastalarımızın erken menopoza girmesine sebep olabilir. Bunlar da menopoz hakkında merak edilenler arasında başı çeken konulardır.

Erken menopoz tedavileri nelerdir?

Erken menopoz ortaya çıktığında yani hasta son âdetini görüp te bir daha adet görmediğinde bunun gerçekten menopoz olup olmadığında anlamak gerekiyor. Basit kan testleriyle anlaşılabilir. Pek çok hastalık menopozu taklit edebilir. Bu sebep ile bir doktora başvurup bunun menopoz resimleri olup olmadığına anlamları gerekiyor. Gerçekten menopoz hakkında olan bir şey ise ve gerçekten de erken bir dönemde bu duruma girmişse hasta bazı tıbbi tedaviler belirlenerek bu problemin ileriye atılması yani ötelenmesi mümkün ve hastaların bu şekilde menopozun ortaya çıkartabileceği problemlerden kurtulmasını veya en azından çok az etkilenmesini sağlayabiliyor. Böylelikle erken menopoz tedavisi etkili oluyor. Bu arada en çok öldüren kanser türleri adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir