Makyaj Çantanızdakiler Sizi Hasta Etmesin!

Bayanların makyaj malzemelerini değiştirme sıklığı, bir makyaj malzemesinin ömrü, nasıl kullanılması hijyenik olur gibi birçok konuda dikkat etmeleri gereken bir başlıkla karşınızdayız.

makyaj malzemeleri
makyaj malzemeleri

Rimel:

Hangi sıklıkla rimelinizi değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Her 4 ayda bir. Peki, bayanlar bunu ne sıklıkla yapıyor? Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların p’i maskarasını uzun yıllar kullanıyor (sanırım bitene kadar :)) . Ancak maskara, raf ömrü kısa bir ürün olduğundan, uzun süre kullanılması, içinde birçok bakteri üremesine ve ciddi göz enfeksiyonlarına yakalanılmasına yol açıyor. Göz çok hassas bir organ olduğundan, bu riski göze almayıp maskaranızı belirtilen sıklıkla değiştirmelisiniz.

Ruj:

Eğer rujunuzu her gün kullanmıyorsanız, onun bitmesi için üzerinden uzun yıllar geçmesi gerekebilir. Bir de pahalıya aldığınız bir ürünse, üstünden kaç sene geçse de çöpe atmak istemezsiniz. Ancak rujun değişim süresi 18 aydır. Eğer rujunuzu dayanma süresini arttırmak isterseniz onu buzdolabında saklayabilirsiniz. Kokusu veya kıvamı değişmişse ya da kötü kokmaya başlamışsa ruju doğrudan çöpe atın.

Makyaj Fırçası:

Makyaj fırçası yüzümüzün tüm bölgesinde kullanıldığı ve sağlıklı olmayan ortamlarda saklandığı için en çok mikroba sahip olan makyaj malzemesidir. Genellikle ayda bir yıkanan fırçaların sağlıklı olması için düzenli olarak haftada bir yıkanarak temizlenmesi ve steril bir şekilde saklanması önerilir. Ayrıca sakın ola ki fırçanın üstündeki fazla pudrayı üflemeyin. Çünkü bakteriler bu şekilde fırçaya geçmiş oluyor.

Göz Kalemi:

Göz kalemi, temizliği en kolay olan makyaj ürünüdür. Kalemtıraş ile açtığınızda üst katmandaki bakterilerden anında temizlenmiş oluyor. Eğer uzun süre temizlemeden kullanılırsa enfeksiyonun kolayca yayılmasına ve görme kabiliyetinin azalmasına neden olur. Bunu önlemek için göz kalemini kirpik çizgisinin içine sürmemeli ve en az 18 ayda bir değiştirmelisiniz.

Göz Parlatıcıları:

Göz parlatıcılarının diğer makyaj malzemeleri gibi sık sık değiştirilmesi ya da sağlıklı şartlarda saklanması zorunluluğu yoktur. Ancak parlatıcılarla ilgili daha büyük bir sıkıntı vardır. O da şu: İri taneli göz parlatıcıları uygulama ya da kullanım sırasında gözünüze düştüğünde, korneayı çizebilir, önemli tahrişlere neden olabilir ve uzun vadede görme bozukluklarına yol açabilir. Bu sebeple eğer hassas gözlere sahipseniz, göz parlatıcılarını kullanmamanızı öneririz.

Kirpik Kıvırıcı:

Temizlenmesi en çok unutulan makyaj malzemeleri arasındadır. Bu da göz sağlığını tehdit eden unsurlar arasındadır. Bu sebeple her kullanımdan önce temizlenmesi gerekir. Bu arada Zayıflayamamanın Nedenleri Nelerdir? Neden Zayıflayamıyorum? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir