Lezzetli Meyve Portakalın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda lezzetle yemekte olduğumuz portakalın faydaları neler, ondan bahsedeceğiz. Başta C vitamini olması üzerine P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından çok zengin bir meyvedir. Bakır, çinko, demir  ve manganez mineralleri ile içinde protein de bulunur. İşte faydalı meyveler arasında yer alan portakal hakkında detaylı bilgiler şimdi sizlerle..

portakalın faydaları
portakalın faydaları

Portakalın Faydaları

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlü kılar. Enerji vericidir. İyileşmeye hız kazandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü kontrol eder ve düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakalın yararları kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı güçlü koruyucudur. Sinirleri yumuşatır ve yorgunluğu alır. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelmektedir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önlemektedir, cildin taze ve pürüzsüz görünmesinde yardımcı olur. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri yok eder. Kansızlığa iyi gelmektedir. Hazmı kolaylaştırır. Bu yararlı meyve açıkçası içerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok ama çok yararlıdır.

Portakal Nasıl Kullanılır?

En önemlisi yararlı portakal olabilmesi için tam anlamıyla taze olarak yenmelidir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da güzelce yararlanılır. Portakal suyu cildi besler ve diri tutar. Özellikle yağlı ve normal ciltler için iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı çok faydalıdır. Son olarak ekleyeceğimiz şey ise faydalı portakal kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu arada şu covid-19’lu dönemlerde etkili olabilecek gribe karşı koruyucu bitki çayı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir