Hızlı ve sağlıklı olarak kilo verme

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen obezite hastalığı son zamanlarda ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Genellikle masa başı işleri yapan ve ya ev hanımlarında görülen aşırı kilo alma, ilerleyen yaşlarda karşımıza sorunlar çıkartmaya başlayacaktır. Aşırı kilo alan insanlar, oluşan yağlanmalardan dolayı kendilerini mutsuz hissetme – depresyona girme gibi sıkıntılarla baş başa kalmaktadır. Şimdi size verecek olduğum bir kaç taktik ile hızlı ve sağlıklı olarak kilo verme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağım. Öncelikle şu unutulmamalı; su kaybı demek kilo kaybı anlamına gelmemektedir. Bu yüzden terleme esnasında vücuttan atılan sularla kilo verdiğinizi kesinlikle düşünmeyin.

Akşam Yemeği: Akşam yemeği çok geç saatlerde yenilmemeli, en geç saat 8″²e kadar yenilmiş olmalıdır. Akşam yemeğinden sonra eğer vaktiniz var ise tempo ile yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Eğer vaktiniz yok ise yediklerinizin hazmını hızlandırmak için evinizde ufak egzersizler gerçekleştirebiliriz.

Öğün sayısı: Yemekleri mümkün olduğunca aynı saatlerde yemeliyiz. Günde 2-3 kere iyice acıkana kadar beklemek ve sonradan doyana kadar yemek yerine; günde 5-6 öğün ancak az az, sadece açlığımızı yatıştıracak şekilde yemek yeterli olacaktır.

3 beyazdan uzak durun: 3 beyaz olarak adlandırılan un, tuz ve şekerin mümkün olduğunca az oranda tüketilmesi gerekmektedir. Denildiği gibi bu 3 beyazdan uzak durun.

Dondurulmuş hazır gıdalar: Dondurulmuş ve fast food yemeklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü içerisinde bulunan doymuş yağ miktarı daha çok kilo almanızı neden olacaktır.

Margarin yağlar ve yağlı yiyecekler: Eğer kilo vermek istiyorsanız kesinlikle margarin ve yağlı yemeklerden uzak durmak zorundasınız. Margarin yağın tamamen vücuttan atılması için gereken vücut ısısı 50 dereceye yakın olmalıdır. Ki tahmin edeceğiniz gibi vücut ısısı bu sıcaklıkta insanlar havale geçirir.

Yemek listesi: Eğer size bir uzman tarafından sizin için hazırlanmış bir yemek listesi var ise o listeye sadık olmalısınız. Kesinlikle arada kaçamaklar yapmamalısınız.

Karbonhidratlardan uzak durun: İçerisinde karbonhidrat barındıran bütün yemeklerden uzak durun. Bunlar kuru fasulye, pilav, mercimek, bezelye ve patates gibi yemeklerdir. Kilo vermek istiyorsanız bu dediklerimizi dikkate almanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir