Her işin başında var: Sağlıklı Beslenme

Özellikle havaların güzelleşmeye başladığı bu dönemlerde biraz evde kalmak, izole durmak hepimize bir hayli zor geliyor olabilir. Ancak biraz daha sabır etmemiz lazım. Peki evde kaldığımız şu günlerde bizi en çok etkileyen şey ne? Ailelerden, arkadaşlardan ve sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla bu sorunun cevabı galiba beslenme. Beslenme alışkanlıklarımız özellikle evde kaldığımız dönemlerde biraz daha değişebiliyor. Neden sağlıklı beslenme? sorusunun cevabı sizlerle..

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir beslenmeye ihtiyacımız olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Neler yapabiliriz? Çünkü beslenme alışkanlığımız bağışıklık sistemimize etki ettiği gibi kas ve iskelet sistemimize de etki etmekte. Havalar güzelleşiyor, güneş var ancak biz daha çok kapalı alanlarda kaldığımız için d vitaminlerinden mahrum kalabiliyoruz. Kalsiyum ve d vitamini birbirini çok seven, dengede olması gereken 2 arkadaştır. Bu yüzden d vitaminimizi açık camlarımızda, balkonlarımızda temin edebiliriz.

Kalsiyum dengemizi de birazcık daha gıdalarla sağlayabiliriz. Bilinenin aksine kalsiyum sadece süt ve süt ürünlerinde bulunmamaktadır. Evet bu ürünlerde biraz daha yüksek miktarda kalsiyum vardır ve bu kalsiyum dengesi vücutta biraz daha fazla kemiklere depolanma üzerine ayarlanmıştır ancak kuruyemişlerde, yeşil yapraklı sebzelerde, tahıllarda, kuru baklabillerde, bütün meyve ve sebzelerde kalsiyum bulunmaktadır.

Evde olduğumuz bu zamanlarda beslenme alışkanlıklarımız ile birlikte sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine kavuşabiliriz. Çünkü çocukluktan itibaren edinmiş olduğumuz sağlıklı beslenme alışkanlıklarımız bizi erişkinliğe ve yaşlılığa taşıyacak. Yaşlılıkta da kas ve kemik kütlesinin kaybına osteoporoz yani kemik erimesi diyoruz. Bundan korunmak için de çocukluk döneminden itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmek gerekiyor. Hepinize sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir