Grip oldum nasıl atlatabilirim

İşte benim favori macunum.. İşte sizlere grip oldum nasıl atlatabilirim sorusuna cevap olarak önerebileceğim en etkili macun.. Özellikle boğaz ağrıları, boğaz enfeksiyonları, bademciklerde şişme, boğazda yoğun tahriş durumu ve kuvvetli-inatçı öksürük için son derece fazla başarılı. Şahsen ben son derece iyi olarak faydalanıyorum ve sizlere de bunu anlatmak istedim. Daha fazla uzatmadan anlatıma başlıyorum.

Grip oldum nasıl atlatabilirim
Grip oldum nasıl atlatabilirim

Bugün sizlere çok sağlıklı ve çok doğal bir kür yapımını anlatacağım; kuru öksürüğe, boğaz ağrılarına, boğaz enfeksiyonlarına, yutkunmakta zorluk çektiğimiz sıkıntılara çok çok iyi geliyor. Hemen elimizin altında olan malzemelerle oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğimiz grip oldum nasıl atlatabilirim sorusuna cevap niteliğindeki kür içeriğini paylaşıyorum;

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı keçi boynuzu özü (pekmezi de olabilir)
  • 1 çay kaşığı toz zencefil (taze zencefil de kullanabilirsiniz)

Benim boğazlarım son derece hassas olduğu için bunu her yıl yapıyorum ve çokça etkisini görüyorum. 1 tava içerisinde tereyağını bir güzel eritiyorum. Tereyağı çok doğru bir enerji kaynağı olduğu için enfeksiyona ve virüslere karşı son derece etkili bir bağışık güçlendiricisidir. Sonrasında keçi boynuzu özünü ilave edip karıştırıyoruz. Keçi boynuzu özü boğazımızda ve akciğerlerimizdeki bronşların açılmasını sağlayarak geceleri bizi uyutmayan, uykularımızdan uyandıran, iki kelime dahi konuşturmayan inatçı kuru öksürükte bizim yardımcımız oluyor. Köpük köpük oluncaya kadar, hatta köpük yoğunlaşıncaya kadar en kısık konumda kaynatıyoruz. Yoğun kıvam oluşmaya başladığında ocağımızı kapatmamız gerekiyor. Kapattıktan sonra zencefilimizi ilave edip karıştırıyoruz ve dilerseniz yarım çay kaşığı kadar karabiber de ilave edebilirsiniz.

Eğer bu sıkıntıları yaşıyorsanız bu kürü cidden kullanmanız gerekiyor. Umuyorum ki artık grip oldum nasıl atlatabilirim sorusunu bir daha internette aratmayacaksınız. Şimdi sizlere tüketilmesiyle alakalı bilgi vereceğim. Bu kürü ılıkken, sıcağa yakınken kaşık kaşık yemeniz gerekiyor çünkü soğuk olduğunda zaten çok sert oluyor. Yüksek oranda boğazlarınız yumuşayacak ve zaten öksürüğü anında kesiyor. Antibiyotiklere, boğaz pastillerine ve içinde ne olduğunu bilmediğiniz ürünlere sarılmak yerine yapımı ve tüketilmesi çok basit olan bu kürü denemenizi kesinlikle öneririm. Bu olayı çözdüyseniz sizlere bir de Sağlıklı Yaşamın Sırları konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir