Dünyadaki En Tehlikeli Hayvanlar

Genellikle insanlar tehlikeli hayvanlar hakkında konuştuğunda aslanlar gibi yırtıcılardan bahseder. Öğle yemeği olarak insan yemekten çekinmeyen köpek balıkları da var. Ama bazı tehlikeli canlılar var ki, boyut olarak sandığınızdan çok daha küçükler. Biraz şans ile aslandan kaçabilirsiniz, ama sizi tek bir ısırıkla öldürebilecek böcekler ne olacak? Bugün gezegenimizde yaşayan küçük ama tehlikeli yaratıklar hakkında konuşacağız.

Taşemen

Gerçekten korkunç görünümüne rağmen, tek tehlikeli yanı birilerini ölümüne korkutabilmesi değildir. Beslenme alışkanlıkları sebebiyle vampir balık takma adını kazanan çok ürpertici balıklardır. Bazı balıkları kıskıvrak yakalayarak kanlarını emerler.

Öpücük Böcekleri

Sıradan böcekler bile pek sevilmez ama bu öpücük böcekleri gerçekten korkunç. Bazı ülkelerde suikastçı böcek olarak bilinirler. Elbette bu ismi almalarının bir sebebi var. Şu anda insanlar tarafından bilinen yaklaşık 130 tür öpücük böceği var ve bunların çoğu omurgalı kanıyla besleniyor. Bazıları omurgasızları bile yerler. Ama en korkunç şey ısırarak bulaştırdıkları hastalıklar.

Kutu Denizanası

Hızlı yüzebilir, hızda kolayca manevra yapabilir ve bir insanı öldürebilir. Elbette isteyerek değil.. Avını aniden sersemletmek ve öldürmek için evrimi boyunca güçlü bir zehir geliştirmiştir. Genellikle balık ve karides avladığı için saldırı hızı esastır. Salgıladığı zehir en ölümcül zehirlerden biri olarak kabul edilir. Bir insan bu zehre mağruz kaldığında kıyıya bile ulaşamadan ölürler. Ya boğulurlar ya da kalp yetmezliğinden giderler. Tabi kurtulanlar da var fakat hala o acıyla ve izle  yaşarlar.

Tatlı Su Salyangozları

Tuhaf gelebilir ama insanlar için en ölümcül 20 hayvan listesinde 7. Numaradadır. Bu liste aynı zamanda yılan, köpek ve insanları da içeriyor. Bu salyangozları küçümsemek ise büyük bir hatadır diyebiliriz. Bu hayvanlar tatlı suda yaşayan gastropodlardır. Hemen hemen her yerde bulunabilirler. Bilim adamları bu salyangozlardan farklı koşullarda yaşayan yaklaşık 4000 tür saptadı.

Güney Kısa Kuyruklu Faresi

Nihayet tehlikeli hayvan olarak görünmeyen bir tane karşımıza çıktı. Şu sevimli minik, sivri fareye bakar mısınız? Türünün en küçüğüdür ve sadece 10 santimetreye kadar uzayabilir. Kuyruğu da bu ölçüye dahildir, 14 gramdan daha hafif. Küçük bir fare muhtemelen insan yaşamı için tehdit oluşturamaz. Kış tüketimi için canlı salyangozları yuvalarda saklar, peri masallarında son derece kurnaz ve küçük bir hayvandır. Tükürükleri zehirli değildir ancak ısırıkları bir insan için çok şiddetli ağrıya sebep olur. Bu yüzden bu hayvanlarla ters düşmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir