Doğru bilinen yanlışlar

Açıkçası doğru bilinen yanlışlar kategorisine her gün yeni bilgiler ekleniyor. Bu bilgilerin bir çoğu asılsız olarak ortaya çıkıyor ve amaç belli değil.. Ne yazık ki birçoğumuzun hala doğru olarak bildiği birçok yanlış vardır. İşte sizlere doğru olarak bilinen yanlışlardan 10 tanesini listeledik. Böylece doğru olarak bildiğiniz yanlış bilgilerden birkaç tanesi de olsa azaltalım dedik. Ayrıca çocuk gelişimi hakkında bilmeniz gerekenler adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

doğru bilinen yanlışlar
doğru bilinen yanlışlar

İşte doğru bilinen fakat yanlış olan 10 bilgi:

“Televizyonun çok yakından izlenmesi nedeniyle göz bozukluğu ortaya çıkar.” – Bu tamamıyla hiçbir aslı olmayan ve renkli televizyonun piyasaya sürülmeye başlandığı zamanlarda ortaya atılmış olan bir iddiadır ve doğru bilinen yanlışlar kategorisinde en başta gelenlerden.

“Hasta olacağımızı hissettiğimiz zaman C vitamini alarak hastalığı engelleriz.” – Bunun da yanlış olduğunu birçok araştırma gösteriyor, Mesela soğuk algınlığına yakalanmak için C vitamini alsak dahi, virüs bünyemize girdiği takdirde hasta olabiliyoruz.

-Ne olursan ol, yine gel- sözü Mevlana’nın değil, Ebu Said-i Ebu’l-Hayr adlı bir şairindir.

“Benzin istasyonlarında cep telefonu kullanmak patlamaya veya alevlenmeye yol açabilir.” – Bugüne kadar olan sürede bu bilgiyi doğrulayacak şekilde herhangi bir vaka yaşanmamıştır, dolayısıyla bu da yanlıştır.

“Deve kuşları başlarını bir şeyden korktukları için kuma gömer.” Bu da herkes tarafından böyle bilinir fakat başlarını kuma gömmelerinin asıl sebebi yumurtalarını gömmek için kazdıkları toprakları sık sık kontrol etmeleridir.

“Soğuk algınlığına karşı antibiyotik almak hastalığı ortadan kaldırır.” – Tahmin edebileceğiniz gibi soğuk algınlığı virüsler nedeniyle ortaya çıkmakta ve antibiyotik virüslere karşı hiçbir şey yapamadığından dolayı bu bilgi de yanlıştır.

“Tavşanların en çok sevdikleri yiyecek havuçtur.” – Çizgi filmlerde tavşanların ellerinde sürekli olarak havuç bulunduğu bizlere gösterilmiş olduğu için akıllarda böyle kalıyor. Tavşanlar asıl olarak yeşillik ve saman yemeyi severler.

“Akıllı telefonları tamamen dolduğu halde şarjda bırakmak bataryaya zarar verir.” – Bu da gerçeği yansıtmayan bir iddiadır. Akıllı telefonlar batarya dolduğunda şarj etme özelliğini pasif hale getirebilecek kadar akıllıdır. Ayrıca birçok akıllı telefonu şarja taktığınızda tam dolmadan şarjdan çıkartmanız da bataryaya zarar vermez.

“Soğuk havada alkol almak insanı ısıtır.” – Alkol burada söylenenin tam tersi olarak vücut ısısını daha da düşürür.

“Atmosfere giren meteorların hepsi sürtünme nedeniyle ateş topuna dönüşür.” – Dünyaya düşen meteorlardan bazılarının soğuk olduğu hatta üzerinde hala buz tabakaları bulunduğu görülmüştür. Dolayısıyla bu da doğru bilinen yanlışlar kategorisinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir