Bu Navtex Nedir?

Denizcilik ile uğraşmayanlarımızın çoğu için navtex nedir kelimesi Doğu akdenizde içinde olduğumuz gündemde sıkça duyduğumuz yeni bir kelime. Bu yazımızda sizlere herkes tarafından çok merak edilen “navtex ilanı neden yapılır? nedir ve ilanı nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını açıklayacağız.

navtex nedir

İngilizce “NAVigational TEleX” kelimelerinden kısaltılan navtex nedir?

Evet, başlıkta da belirttiğimiz gibi İngilizce navigational telex kelimesinden oluşmuş olan navtex neden yapılır, gemilerin seferleriyle birlikte denizcilere meteorolojik tahminlerin iletilmesi ve gerektiğinde askeri, ticari, asayiş ve benzeri konularda uyarıların yapılması için kullanılmakta olan uluslararası yazılı haberleşme sistemi türüdür. Denizde yaklaşık 370 km açıklıktaki gemiler arasında düşük maliyetli, basit ve otomatik bir iletişim sağlamak için geliştirilen navtex ilanı, 1974 yılında kabul edilen ve denizde canlı kalabilme, can kurtarma ve emniyet ile ilgili konuları düzenleyen kuralları içeren solas sözleşmesiyle belirli gemi sınıfları için zorunlu hale gelmiştir. Solas ise denizde can güvenliğini sağlayan uluslararası bir sözleşmedir.

navtex ilani neden yapilir

Tehlike ve emniyet sisteminin parçası navtex

Bu sistem uluslararası denizcilik organizasyonunun ve küresel denizde tehlike ve emniyet sisteminin bir parçası olarak kullanılıyor. Bu nedir navtex mesajları belirli periyotlarla İngilizce olarak yapılıyor. Birçok bölgede ayrıca yerel dille de yayınlanabiliyor. Yaklaşık 400 deniz mili yani 740 kilometre mesafeye kadar bu sistemle mesaj gönderilmesi mümkün. Bu yazılı haberleşme sistemi üzerinden yapılan mesajlarla seyir halindeki gemiler bilgilendiriyor, tehlikelere ya da risklere karşı uyarılıyor. Aynı zamanda kazalz konusu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu sistem ile yapılan duyuru ve uyarılar uluslararası hukuk bakımından sivil ya da askeri fark etmeksizin tüm gemi ve tekneler için bağlayıcı niteliktedir. Türkiye’de İstanbul, Samsun, İzmir ve Antalya’da olmak üzere toplamda 4 istasyon bulunuyor. 4 istasyon da deniz kuvvetleri komutanlığı seyir hidrografi ve oşinografi başkanlığı tarafından yönetiliyor. Bu arada “İşte ev güvear ve arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında da mesaj veriliyor. Ülkelerin deniz kuvvetleri de navtex ilanı nasıl yapılır üzerinden yapacakları eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak sönliği sağlayan 5 şey” adlı yazımız dikkatinizi çekebilir.

2 thoughts on “Bu Navtex Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir