Bol köpüklü Türk kahvesi yapımı

Herkese merhabalar, bugün sizlere bol bol köpüklü Türk kahvesi yapımı nasıl olur onu anlatacağız. Türk kahvesini yapmak ile ilgili herkesin bir fikri vardır, ama o fikri asıl anlamda hayata geçirebilmek ne kadar çok köpüklü olup olmadığına bağlıdır. Bugün sizlerle köpüğü bol Türk kahvesi yapacağız.

"<yoastmark

İşte karşınızda bol köpüklü Türk kahvesi

Şimdi öncelikle köpüklü Türk kahvesi yapımına başlarken 1 fincan soğuk suyu cezvemize koyuyoruz, üzerine 1 tatlı kaşığı kahve ve yarım tatlı kaşığı şeker koyuyoruz. Ocağımıza koymadan güzelce karıştırıyoruz, iyice karıştırdıktan sonra ocağımızı yakıyoruz ve ocakta ağır ağır karıştırmaya devam ediyoruz. Eğer kahve çok kaynarsa acı olur ve köpüğü bol Türk kahvesi yapımı için olumsuz bir durum olur, bu bilgileri de sizlere verelim ki çok kaynatmamaya özen gösterin. Kahvenin üstü köpüklenmeye başlayınca yavaş yavaş köpüğünü de fincanımıza alacağız. Köpüğü aldıktan sonra kahvemizi çok az daha kaynatıyoruz ve ocağımızı kapatıp fincanımızın üzerine döküyoruz.

Köpüklü Türk kahvesini afiyetle için

Kahvemizi yaptık ve artık afiyetle içebiliriz. Türk kahvesi köpüklü nasıl yapılır sorusuna da bir nevi cevap vermiş olduk. Umarız bu yazımız faydalı olmuştur ve köpüklü Türk kahvesi için ilk denemenizde başarılı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir