Altın neden yükseliyor?

Hiç şüphesizdir ki uzun bir süredir çok fazla konuşulan ve önümüzdeki haftalara da damgasını vuracak ekonomiye dair bir gelişme, altın fiyatları. Peki altın neden yükseliyor?

"<yoastmark

Altın fiyatları şu an zirvede ve bu haftaya rekor üstüne rekorlar kırarak başladı. Altının onsu uluslararası piyasalarda 1921 doları da geçmiş durumda. Yani son 9 yılın rekor fiyatlarıyla karşı karşıyayız. Bu da iç piyasaya, yani gram altına fazlasıyla yansıdı. Son günlerle oldukça önemli hareketlilik söz konusu.

Şu anda has altın 491,24 liradan işlem görüyor. Peki altın neden yükseliyor sorusunun cevabı ne? Uluslararası faktörlerden kaynaklı önemli artışlar söz konusu. ABD ve Çin arasında yeniden başlayan gerilim bu artışların sebeplerinden bir tanesi.

ABD ile Çin arasında tansiyon yükseliyor. Özellikle geride bıraktığımız günlerde Huawei üst düzey yetkililerinin ABD’ye girmesi için olan vizelerini iptal etti. Diğer yandan koronavirüs tüm dünyada çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu durumlar karşısında Amerika ve Avrupada güvenilir yatırım limanı olan altına talebi artırıyor. Uluslararası piyasalarda doların değer kaybetmesi yatırımcıları da altına yönlendiriyor. Sizlere altın neden yükseliyor sorusu için bazı bilgiler verdik ve bu bilgiler umarız sizleri biraz da olsa aydınlatmıştır. Altına yatırıma tam gaz devam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir